Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cewka świetlna 12V
Autor Wiadomość
paramore Offline
Nowy
*

Pojazd: Simson S51 Endur
Liczba postów: 4
Reputacja: 0
Cewka świetlna 12V
Witajcie.
Mój simson stał około 5 lat w garażu. Zabralem się za jego renowację. Okazalo się że jedyny problem, ktorego nie umiem rozwiązać leży po stronie oświetlenia mijania. Miałem spalone wszystkie żarówki podpięte pod krótki obwód świateł mijania cewki swietlnej. Cala instalacja podpieta zgodnie ze schematem.
Napięcie z cewki na jałowych obrotach wynosi od 12V do 16V, po dodaniu gazu wzrasta do około 30V na wysokich (pala się żarówki).
Zauważyłem jedną niepokojącą rzecz - mianowicie stacyjka - w zależności od położenia klyczyka zmienia się napięcie na kablach.
Moje pytanie brzmi: czy cewka daje dobre napiacia? Czy stacyjka ma zwarcie?
Dodam, że nic nie bylo prędzej w nim grzebane. Wydaje mi się, że wszystko jest w nim tak jak w fabryce założyli...
Pozdrawiam.
15.07.2019 20:53
Szukaj Cytuj
R E K L A M A
IFA_1988 Offline
Stały bywalec
*

Pojazd: Simson S51/1 B
Liczba postów: 722
Reputacja: 31
RE: Cewka świetlna 12V
Możesz podrzucić schemat wg którego podłączłeś?
Który to rocznik Sima?

Cytat:Napięcie z cewki na jałowych obrotach wynosi od 12V do 16V, po dodaniu gazu wzrasta do około 30V na wysokich (pala się żarówki).
Na włączonych światłach?
Jakiej mocy to żarówka?

Cytat:Zauważyłem jedną niepokojącą rzecz - mianowicie stacyjka - w zależności od położenia klyczyka zmienia się napięcie na kablach.
Moje pytanie brzmi: czy cewka daje dobre napiacia? Czy stacyjka ma zwarcie?
Coś może być źle podłączone, jak zmienia się to napięcie?
Przy zmianie na które pozycje?
15.07.2019 23:05
Szukaj Cytuj
paramore Offline
Nowy
*

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/image...4z-U39uxDz
Rocznik 1989. Schemat pasuje i wszystko bylo tak podlaczone jak tutaj oprócz żarówki od postoju. Ktos podpiol ja na pozycje z cewki swietlnej.
Stacyjka podlaczona jest dobrze. Tak jak na schemacie. Generalnie wspominajac o tym wptowadzilem w błąd bo napiecie 12-30V jest przed stacyjka na kablu bialo czerwonym wiec to nie moze byc wina stacyjki. Po prostu po ruszeniu kluczyka skaczą napiecia na swiatlach. Podejrzewam że jest juz trochę wysłużona.
Na włączonych światłach jest takie napięcie. Żarówki ori nigdy ich nie zmienialem. Sa ide tyczne jak na schemacie.
Mysle, ze warto dodac ze wtyczka od swiatel mijania przy pinie w stacyjce jest stopiona. Jakby gdzies bylo zwarcie. Jezdzilem jakis czas z odpietym aku i nie mialem zabezpieczonych klem wiec moze tam sie zwarlo??
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 16.07.2019 13:20 przez paramore.)
16.07.2019 10:38
Szukaj Cytuj
IFA_1988 Offline
Stały bywalec
*

Pojazd: Simson S51/1 B
Liczba postów: 722
Reputacja: 31
Stacyjka podlaczona jest dobrze. Tak jak na schemacie. Generalnie wspominajac o tym wptowadzilem w błąd bo napiecie 12-30V jest przed stacyjka na kablu bialo czerwonym wiec to nie moze byc wina stacyjki

Przy włączonych czy wyłączonych światłach?

Co się dzieje kiedy odłączyszcz kable od styków 59 i 56 i połączysz je na krótko?
Żarówkę od tylnego pozycyjnego masz podłączoną pod cewkę od świateł?
http://www.skuteryostrow.home.pl/downloa...s51-1b.png

Stacyjkę pod można by zgrubsza sprawdzić tak:
1) odłącz kabel od styku 59, kabel od 56 zostaw podłaczony
2) podłącz między 59 a masę miernik ustawiony do pomiaru ciągłości przewodów
3) miernik powinien sygnalizować ciągłość tylko w pozycji włączonych świateł
4) poruszaj kluczykiem i zobacz czy bedzie znikała ciągłość w pozycji świateł (nie powinna) i czy nie będzie sie pojawiała w innych pozycjach (nie powinna)
17.07.2019 23:54
Szukaj Cytuj
paramore Offline
Nowy
*

Przy włączonych światłach na oprawkach pojawia sie napięcie jak pisałem wczesniej. Przy wyłączonych światłach nie ma napięcia na oprawce. Kabel bialo czerwony (59) jest caly czas pod napieciem od odpalenia 12-30V.

Po podłączeniu na krótko jest napiecie w przedniej i tylnej oprawce. Na krotkich i długich swiatlach.

Tak jak na schemacie. Szary kabel od 56 do 58.

Tutaj zaczynaja się dziać dziwne rzeczy bo:
Po podłączeniu miernika i sprawdzeniu ciaglosci na kazdej pozycji stacyjki pomiedzy 59 a masą miernik wskazuje 1. Czyli nie ma ciągłości. Jednak prąd pojawia sie na oprawkach tylko na 2 pozycji stacyjki tak jak byc powinno.

Badalem wlasnie to samo dzisiaj i o dziwo inny wynik badania bo jest ciągłość na 2 pozycji stacyjki pomiedzy 59 a masą i jest ciągłość pomiędzy 59 a 56 ale przyznam ze musialem poruszac chwile kluczykiem zanim sie pojawilo. Nie wiem tylko dlaczego za pierwszym razem nic nie wykazalo skoro robilem identycznie i tez ruszalem kluczykiem na wszystkie mozliwe strony. W kazdym razie wydaje mi sie mocno, że stacyjka jest do wymiany bo nie lapie tak jak powinna.

Jeszcze taka jedna drobna sprawa, podczas podłączania kabla bialo czarnego do pina 56 przeskakuje iskra. Oczywiscie na odpalonym silniku. Aku mam odpiety.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22.07.2019 13:02 przez paramore.)
18.07.2019 16:46
Szukaj Cytuj
paramore Offline
Nowy
*

Dziekuje za pomoc. Wymiana stacyjki pomogła.
24.07.2019 18:16
Szukaj Cytuj
R E K L A M A