Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gaźnik z przyspieszaczem.
Autor Wiadomość
twojstara1 Offline
Stały bywalec
*


Pojazd: SR 50
Dołączył: 17-06-2020
Liczba postów: 918
Reputacja: 9
Post: #1
Gaźnik z przyspieszaczem.
Wiem że do 4T sa takie gaźniki stosowane z dodatkowym dotryskiem paliwa na przepustnicę aby po odwinięciu nagłym manetki go tak nie przymulało.
W 2T nigdy nie czytałem aby były stosowane ale nie znam tych nowych wyczynowych konstrukcji.
Stosował ktoś z was taki gaźnik w simsonie? Może by zmniejszył rezodziórę na spawaku?
28.05.2022 22:49
Szukaj Cytuj
R E K L A M A
jaro5 Offline
Moderator
Moderator


Pojazd: Simson S51
Dołączył: 24-04-2015
Liczba postów: 3,481
Reputacja: 96
Post: #2
RE: Gaźnik z przyspieszaczem.
Też o tym myślałem i mam taki gaźnik od 125 sendy czy coś tam, mam ochotę sprawdzić jak to zadziała.
Nie wiem czy 2t nie będzie przylewało, pewnie to sprawdzę.
Naprawiałem osatnio rieju mrt 125 4t i o dziwo tam był gaźnik jak w 2t i to wszystko grało to dlaczego nie można na odwrótWink
Nowe wyczynowe 2t mają wtrysk, jest to petarda, miałem okazję przejechać się ktm-em na wtrysku.

pomiar mocy hamownia 70/6m https://www.youtube.com/watch?v=T680V705TWU
drag race https://www.youtube.com/watch?v=M2HFExKamVw
Simson enduro temat; http://simsony.info/Thread-Simson-S51-en...eaktywacja
Motorynka temat; http://simsony.info/Thread-Projekt-z-sil...ek-by-jaro
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 29.05.2022 01:45 przez jaro5.)
29.05.2022 01:12
Szukaj Cytuj
Qwet Offline
Stały bywalec
*


Pojazd: Simson S51
Dołączył: 26-10-2020
Liczba postów: 793
Reputacja: 16
Post: #3
RE: Gaźnik z przyspieszaczem.
W czterosuwie:
Po nagłym odkręceniu manetki ciśnienie w kolektorze ssącym (między przepustnicą a garem) nagle wzrasta do poziomu atmosfery i następuje chwilowe zaburzenie równowagi między fazą ciekłą a fazą lotną benzyny, to znaczy część benzyny z mieszanki paliwowo-powietrznej skrapla się na ściankach kolektora i to powoduje chwilowe zubożenie mieszanki. Przez te pół sekundy zanim równowaga powróci silnik ma ubogo i może się przydławić.
Po nagłym przymknięciu przepustnicy sytuacja jest odwrotna, czyli ciśnienie w kolektorze ssącym nagle spada znacznie poniżej atmosfery i następuje nagłe odparowanie zgromadzonej na ściankach fazy ciekłej paliwa i chwilowe wzbogacenie mieszanki. Przez te pół sekundy silnik ma za bogato, ale to zwykle nie jest problemem bo przez nagłe przymknięcie przepustnicy przecież wręcz oczekujesz spadku wytwarzanej mocy, jeśli nie w ogóle hamowania silnikiem.
Żeby skompensować zubożenie po nagłym otwarciu przepustnicy w gaźnikach do czterosuwów często stosuje się "pompkę przyspieszającą" czyli sprzężony z przepustnicą tłoczek, który natychmiast dotryskuje trochę paliwa w chwili ruchu przepustnicy.
W przypadku elektronicznego wtrysku paliwa, sterownik ECU realizuje funkcję dotrysku paliwa, nazywanej fachowo "Acceleration Enrichment". Jest to mapa dodatkowej dawki paliwa w funkcji kąta zmiany położenia przepustnicy w ustalonym interwale czasowym (zwykle 25ms) i obrotów silnika (mają tu znaczenie). Bardzo wygodne, poświęciłem sporo czasu na jej dopracowanie w moim bolidzie, bez dotrysków silnik koszmarnie reagował na klepnięcia w gaz, zwłaszcza z wolnych obrotów.

W dwusuwie:
W zasadzie zjawiska zachodzące w kolektorze ssącym są identyczne co w czterosuwie. Natomiast dochodzi tutaj skrzynia korbowa i jej duża objętość, w której ciągle zachodzą bardzo duże skoki ciśnienia, które sprawiają, że równowaga między fazą ciekłą a fazą lotną benzyny nie zależy w takim stopniu od zmian ciśnienia w kolektorze ssącym. Efekt zubożenia jest "rozmywany" na przestrzeni kolejnych cykli pracy silnika, zubożenie jest znacznie słabsze i trwa dłużej niż w czterosuwie i praktycznie nigdy nie powoduje odczuwalnego przydławienia.

Ehh... a chciałem krótko.

Podsumowując. Większość czterosuwów potrzebuje pompki przyspieszającej w gaźniku żeby dobrze reagować na nagłe otwarcie przepustnicy, ale nie każdy - zależy od wielu rzeczy. Niemniej jednak zdecydowanie lepiej żeby była niż nie. W dwusuwie natomiast praktycznie nigdy nie jest potrzebna, nie powinna zaszkodzić ale zapewne nic nie zmieni w pracy silnika.

I odpowiadając na pytanie twojstarej1 - pompka przyspieszająca NIE wpłynie na rezodziurę, bo odpowiada za coś zupełnie innego - nagłe przydławienie przez ułamek sekundy po odkręceniu, a nie przejście przez jakiś konkretny zakres obrotów.
Rezodziury samym gaźnikiem raczej nie zmniejszysz, ale jak się uprzesz to możesz próbować najwyżej przez większy gaźnik (ukłon w stronę jaro5 Smile ) albo dać inną dyszę główną, inną średnicę gniazda iglicy itp.

Mój simson S51: http://simsony.info/Thread-Simson-S51-pr...#pid162737
Przyspieszenie 0-100: https://youtu.be/jehS91OMQNE
Prędkość maksymalna: https://youtu.be/cg9EK96myXY
Wyprawa simsonem do GRECJI: http://simsony.info/Thread-Wyprawa-do-Gr...otorelacja
30.05.2022 19:47
Szukaj Cytuj


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Części do Simsona - www.jackmotors.pl

Kontakt | Simson forum | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa użytkowników Simsony.info