Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Simson S51, jako pamiątka po Tacie.
Autor Wiadomość
Sawi Offline
Nowy
*

Pojazd: Simson S51
Liczba postów: 2
Reputacja: 0
Simson S51, jako pamiątka po Tacie.
Witajcie, mam na imię Piotr, pochodzę z południowej części Polski, okolice Skawiny.
Postanowiłem napisać ten wątek jako, że chce uwiecznić pamiątkę po moim Tacie który mnie nauczył baaardzo dużo nie tylko jeśli chodzi o Simsona, tata zmarł nie dawno bo 17.07.17 na zawał serca... Miał 53 lata... A za tydzień dokładnie 19.08.17 biorę ślub z moja kochaną narzeczoną, oczywiście pozdrawiam Cię Kochanie :*

Od małego zawsze interesowałem się wszystkim, dosłownie, a najbardziej mi zostało w pamięci jak tata mnie wziął po mojej pierwszej komunii na przejażdżkę i naukę jazdy na simsonie, miałem wtedy nieco ponad 8 lat. Tak się w to wkręciłem, że zostało mi do dziś, a dziś mając 23 lata, małego syna (9 miesięcy) chce odrestaurować Simsona na oryginała tak jak to było właśnie 15 lat temu kiedy wsiadłem pierwszy raz na Simsona z tatą...

Tata miał Simsona S51 zwykłego na elektronicznym zapłonie, pamiętam do dziś większość przejażdżek z nim, a kiedy nauczyłem się sam jeździć w miarę to pamiętam jak dziś, zrobił mi taką "blokadę" prędkości a odbyło się to tym, że założył uszkodzoną sprężynę na automat wybieraka biegów, przez co było bardzo ciężko wrzucić 3 i 4 bieg, wiecie o co chodzi Smile trzeba było lekko na dół i do góry Smile
Pozbi j jak już opanowalem tą "blokadę" a tata się zorientował to założył mi zębatkę przy silniku 13z Smile i automatycznie simsonek mimo, że miał 4 biegi jechał wolniej Smile

Z biegiem czasu zacząłem czytać i uczyć się zasady działania silnika 2T, i zaczęły się modyfikacje...

Najpierw było 60cc,później porting tego cylindra na 60/4 i modyfikacje wydechu, a nawet był przeliczony i wyspawany "spawak" we wszystkim oczywiście pomagał mi tata, a przede wszystkim w dofinansowaniu tego projektu Smile
Później były już konkretniejsze modyfikacje, rozwiert karterów pod 70cc, składanie silnika na jak najlepszych częściach dostępnych w tamtym okresie czasu (a miałem wtedy bodajże 16 lat)
Później zagłebiłem się jeszcze bardziej w temacie przeróbek silnika, zaczęły mi chodzić po głowie mocno rezonansowe sety na membranach, na tlokach od innych silników (Honda MTX) i z tego urodziło się 85/4, a później już grubo, 5b, ducati energia, zawory membranowe, gazniki itd... Wszystko robiłem sam, a tata tylko pomagał tak jak mówiłem finansowo i wiedzą na temat Simsona, wyszło z tego 90/5M na tłoku hondy MTX, szło to jak opętane.
Zacząłem też czytać bardzo dużo i uczyć się strojenia wydechu i cylindra, żeby to szło, a nawet zapie***lało.
Wyliczyłem swój pierwszy i ostatni konkretniejszy wydech pod 10500rpm, wszystko liczone przeze mnie, wycinane laserowo przez firmę wieś obok, i spawane również przeze mnie.

Ale przyszło 18 lat i simson poszedł na części, a przede wszystkim silnik, bo rama została i jest do dziś.

Tata za życia chciał mieć swojego Simsona seryjnego, kupił 2 Simsona od swojego brata jakiś rok temu za 200zl z papierami, nie zdążyli nawet jeszcze spisać umowy (dlatego ja po weselu biorę go na siebie rejestrując go) simson ten był zajechany z zewnątrz, ale silnik jest żyletka, przywiózł go i zacząłem grzebać w nim i poskładałem się z tata na części do niego, gaźnik, zapłon (ducati energia, bo nie mogłem dopaść elektronika, a zapłon platyny nie wchodził w grę, bo nie miałem do tego nerwów) i kupiliśmy DE do seryjnego Simsona Smile
Później to jakoś wyregulowałem i "JAKOŚ" to chodziło...
A teraz jako, że tata zmarł Sad a wiem, że chciałby żeby to chodziło, składam Simsona z dwóch jednego, będzie na wzór oryginału, jasny zielony kolor itd z lekko modyfikowanym silnikiem Smile (choć pewnie tak się to nie skończy)

Na obecną chwilę simson posiada:
Cylinder 60/4/3 na tłoku mza toczonym.
Wydech FI32 RESO.
Zapłon DE.
Skrzynia 4.

Wątek będzie uzupełniany w miarę możliwości jak najczęściej.

Tu dodaje galerię Simsona na Bikepics.com

https://www.bikepics.com/members/piotrek...odel=84s51 to jest simson który był przerabiany za życia taty.

https://www.bikepics.com/members/piotrek...del=83s510 to jest simson którego składam jako pamiątkę.

Pozdrawiam Piotr. Smile
12.08.2017 01:40
Szukaj Cytuj
R E K L A M A
zeflo Offline
Ekspert
*

Pojazd: S51N & S51B
Liczba postów: 1,506
Reputacja: 38
RE: Simson S51, jako pamiątka po Tacie.
Witaj na forum! Nie pozostaje życzyć nic innego jak powodzenia w dążeniu do celu!

Na twoim miejscu zrobiłbym całkowice seryjnego Simsona, bez przeróbek. Tak jak to było gdy miałeś te 8 lat. Masz syna, i teraz on będzie stawiał na nim swoje pierwsze motocyklowe kroki Biggrin Simek nie będzie pewnie służył już do zapie*rdalania, tylko do wycieczek z sentymentu.

Wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia tak wogl!

Simson S70E
Simson S50B2
MZ ETZ 250
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 12.08.2017 07:43 przez zeflo.)
12.08.2017 07:41
Szukaj Cytuj
jaro5 Offline
Moderator
Moderator

Liczba postów: 3,256
Reputacja: 93
Witaj Piotr
Życzę powodzenia w pracach.
Wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia.

pomiar mocy hamownia 70/6m https://www.youtube.com/watch?v=T680V705TWU
drag race https://www.youtube.com/watch?v=M2HFExKamVw
Simson enduro temat; http://simsony.info/Thread-Simson-S51-en...eaktywacja
Motorynka temat; http://simsony.info/Thread-Projekt-z-sil...ek-by-jaro
12.08.2017 07:44
Szukaj Cytuj
Sawi Offline
Nowy
*

Liczba postów: 2
Reputacja: 0
Dziękuję za życzenia Smile
Simson będzie na razie służył jako na przejażdżki Smile później jak go zrobię już na tip top to pewnie w słoneczne dni będę jeździł nim do pracy Smile
Nie lubię seryjności, coś tam dłubnięte musi być Biggrin
12.08.2017 15:25
Szukaj Cytuj
Jajo Offline
Stały bywalec
*

Pojazd: S51 Enduro
Liczba postów: 340
Reputacja: 2
wstęp po przeczytaniu rozwala na łopatki, należy zadbać o pamiątkę więc życzę powiedzenia !
15.09.2017 19:35
Szukaj Cytuj

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Części do Simsona - www.jackmotors.pl

Kontakt | Simson forum | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja Mobilna | RSS | Mapa użytkowników Simsony.info