• Forum
  • Szukaj
  • O nas
    • O nas
    • Użytkownicy
    • Ekipa forum
    • Wspomóż nas
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    • Kontakt
  • Poradniki
  • Rejestracja
  • Logowanie
  • Home
  • Members
  • Help
  • Search

WYNIKI KONKURSU NA SIMSONA ROKU 2025! (kliknij tutaj)

Simsony.info Forum o Simsonach Zadaj pytanie bez logowania v
« Wstecz 1 2 3 4 5 … 8 Dalej »
Dziwny dźwięk po pierwszym odpaleniu silnika po 8 latach

Nowa odpowiedź 
Dziwny dźwięk po pierwszym odpaleniu silnika po 8 latach

Strony (2): 1 2 Dalej »
_Happio_ Offline

Nowicjusz


Postów: 8
Reputacja: 0
#1
28.01.2026, 13:20 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.01.2026, 13:42 przez _Happio_.)
Cześć,
udało mi się odpalić simsona S51 E4 dziadka po 8 latach nie używania. Po odpaleniu jest dźiwny dźwiek na wolnych obrotach, po dodaniu gazu ustaje, ale jak wraca na wolne obroty nadal jest(podsyłam filmik).  Simek był odpalany parę razy na bardzo krótko potem, ale nie jeździlem, może to przez ten czas 8 lat i musi dłuzej pochodzić? Co oznacza ten dźwięk, co robić?
Proszę o szybką odpowiedź.
Z góry dziękuję

https://youtube.com/shorts/2G6cKWsSnLk?feature=share


Mentos95 Offline

Doświadczony


Postów: 230
Reputacja: 4
#2
28.01.2026, 15:45 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.01.2026, 15:46 przez Mentos95.)
W pierwszej kolejności sprawdź zębatkę na koszu sprzęgłowym i wale w jakim są stanie, oraz samo sprzęgło, bo nie wymaga to rozbierania pól silnika
A tak w swoją drogą to bardzo ładny lakier, i bardzo rzadka wersja

Dodaj filmik z wkręcaniem


Simson s51/1 enduro 1990 Szczerbol  
W uszach szum w oczach łzy A na liczniku 63
     
_Happio_ Offline

Nowicjusz


Postów: 8
Reputacja: 0
#3
28.01.2026, 18:46 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.01.2026, 18:48 przez _Happio_.)
(28.01.2026, 15:45 )Mentos95 napisał(a): W pierwszej kolejności sprawdź zębatkę na koszu sprzęgłowym i wale w jakim są stanie, oraz samo sprzęgło, bo nie wymaga to rozbierania pól silnika
A tak w swoją drogą to bardzo ładny lakier, i bardzo rzadka wersja

Dodaj filmik z wkręcaniem

A myślisz że dźwięk jest na pewno kwestią sprzęgła, simek nie był na pewno katowany i ma ~8800km przebiegu, myślisz że jest zużyte? Filmik prześlę jakoś na początku lutego bo nie mam simka przy sobie


Mentos95 Offline

Doświadczony


Postów: 230
Reputacja: 4
#4
28.01.2026, 19:16 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.01.2026, 19:17 przez Mentos95.)
Sprawdzić sprzęgło to jest zdjąć pokrywę, najpierw lepiej sprawdzić te proste opcje, mój Simson stał w szopie podobną ilość czasu i miał tak spuchnięte tarcze sprzęgła że ono jako tako chodziło po rozruszaniu śrubokrętem, we wszystkich simsonach sprzęgło jest słyszalne co najlepiej słychać wciskając sprzęgło, ono jest chyba najbardziej podatne na niszczenie z czasem z całego silnika


Simson s51/1 enduro 1990 Szczerbol  
W uszach szum w oczach łzy A na liczniku 63
     
twojstara1 Offline

Mentor


Postów: 1,845
Reputacja: 37
#5
28.01.2026, 22:11
Słychać sprzęgło po wciśnięciu klamki powinno to grzechotaniem ustać. Ale jest inny bardziej donośny odgłos pracy. Zobacz czy masz olej w skrzyni biegów.


_Happio_ Offline

Nowicjusz


Postów: 8
Reputacja: 0
#6
28.01.2026, 22:34
(28.01.2026, 22:11 )twojstara1 napisał(a): Słychać sprzęgło po wciśnięciu klamki powinno to grzechotaniem ustać. Ale jest inny bardziej donośny odgłos pracy. Zobacz czy masz olej w skrzyni biegów.

Mam olej, wymieniłem go przed odpaleniem. Jak mówiłem, na początku lutego będę mógł jeszcze jakieś filmiki zdjęcia porobić. Czy to kwestia wymiany tarcz sprzęgła czy może razem z koszykiem i zębatkami?


Mentos95 Offline

Doświadczony


Postów: 230
Reputacja: 4
#7
28.01.2026, 22:36 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.01.2026, 22:40 przez Mentos95.)
okaże się po zobaczeniu sprzęgła

jak po wciśnięciu sprzęgła dzwiek zniknie to masz sprzęgło do roboty


Simson s51/1 enduro 1990 Szczerbol  
W uszach szum w oczach łzy A na liczniku 63
     
_Happio_ Offline

Nowicjusz


Postów: 8
Reputacja: 0
#8
28.01.2026, 22:44 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.01.2026, 22:46 przez _Happio_.)
Ok, a tak się przy okazji spytam, żeby nie robić nowego tematu. Chcę kupić nowe siedzenie, w starym oryginalnym powyłamywanymi mocowaniami nie założę, czy jakbym zakładał nowe siedzenie to dokupić odnośniki siedzenia żeby kiedyś tak nie skończyło jak stare? Wie ktoś ile trzeba? Miałem też problem z montażem osłony łańcucha, bo jej wcześniej nie było, jak złożyłem tylną zębatkę do osłony to ta oś zębatki jakby nie wychodziła poza ramę i nie dało się dokręcić śruby. Macie jakieś sposoby?


Mentos95 Offline

Doświadczony


Postów: 230
Reputacja: 4
#9
29.01.2026, 09:22
Co do siedzenia: owszem te gumy są potrzebne bo siedzenie trzyma się z przodu na pojedynczej blaszce, ja mam założone cztery, ale jest miejsce na sześć, zawsze możesz samą blachę siedzenie wymienić,
W sensie że oś za wahacz nie wystaje ? A bez osłony jest ok?


Simson s51/1 enduro 1990 Szczerbol  
W uszach szum w oczach łzy A na liczniku 63
     
_Happio_ Offline

Nowicjusz


Postów: 8
Reputacja: 0
#10
29.01.2026, 09:34 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 29.01.2026, 09:45 przez _Happio_.)
(29.01.2026, 09:22 )Mentos95 napisał(a): Co do siedzenia: owszem te gumy są potrzebne bo siedzenie trzyma się z przodu na pojedynczej blaszce, ja mam założone cztery, ale jest miejsce na sześć, zawsze możesz samą blachę siedzenie wymienić,
W sensie że oś za wahacz nie wystaje ? A bez osłony jest ok?

Może kiedyś wymienię blachę że względu na oryginalna tapicerkę, ale też nie jest za super bo ma w jednym miejscu rozdarcie materiału na parę cm. A ty takie kupileś gumy że pod spodem jest płaska czy wystaje to sam co z góry jak np. w simsonie kr50? Ośka za wahacz nie wystaje za bardzo, może jeszcze raz później spróbuje, bez osłony ładnie wchodzi. Może nie wycisnąłem ośki za mocno do wahacza i dla tego nie wyszła


Mentos95 Offline

Doświadczony


Postów: 230
Reputacja: 4
#11
29.01.2026, 09:42
Spróbuj, tylko uważaj bo oryginalne osłony to kruchy bakelit oś mogła ci gwintem o krawędź plastiku zachaczyć po prostu, możliwe że ci będzie przecierać zębatka o osłonę, jak słabo to się nie przejmuj


Simson s51/1 enduro 1990 Szczerbol  
W uszach szum w oczach łzy A na liczniku 63
     
twojstara1 Offline

Mentor


Postów: 1,845
Reputacja: 37
#12
31.01.2026, 12:08
Kolego polecam poszukać film na YT z montażu twojego modelu. Wtedy będzie ci łatwiej zdobyć odpowiedzi odnośnie siedzenia i osłony zębatki.


Mentos95 Offline

Doświadczony


Postów: 230
Reputacja: 4
#13
31.01.2026, 17:35
co do gumy siedzenia: ja mam takie wystajace z dwoch stron, jakie są w kr50 to nie wiem bo go na na żywo nigdy nie widziałem, tych do sr50/s53 nie kupuj bo to sa inne siedzenia


Simson s51/1 enduro 1990 Szczerbol  
W uszach szum w oczach łzy A na liczniku 63
     
_Happio_ Offline

Nowicjusz


Postów: 8
Reputacja: 0
#14
01.02.2026, 11:10
(31.01.2026, 17:35 )Mentos95 napisał(a): co do gumy siedzenia: ja mam takie wystajace z dwoch stron, jakie są w kr50 to nie wiem bo go na na żywo nigdy nie widziałem, tych do sr50/s53 nie kupuj bo to sa inne siedzenia

Na Jack motors nie ma do S51, ale taki płaski odbojnik do S53 może będzie pasować, te wystające może będą się gorzej trzymać bo płaskie całą nawierznie na ramie pokrywają?


Mentos95 Offline

Doświadczony


Postów: 230
Reputacja: 4
#15
01.02.2026, 18:14
wg. mnie będą za krótkie gdyż s53/sr50 miały inne siedzenia możesz spróbować, a różnicą w tych gumach jest to że do s53 ma dzyndzel z jednej strony, nie będą się gorzej trzymać bo siedzenia na boki w poziomie się nie rusza,


Simson s51/1 enduro 1990 Szczerbol  
W uszach szum w oczach łzy A na liczniku 63
     

Strony (2): 1 2 Dalej »


[-]
Szybka odpowiedź
Wiadomość
Wpisz tutaj swoją odpowiedź.

Zaznaczono 1 lub więcej postów do zacytowania. Zacytuj te posty teraz lub odznacz je.
Weryfikacja przeciw botom
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.

  • Pokaż wersję do druku
  • Subskrybuj ten wątek


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Po odpaleniu łapie wysokie obroty, a póżniej dławi się na niskich borys 2 221 11.06.2025, 20:56
Ostatni post: twojstara1

D&D by MyBB © 2009–2026 Simsony.info

Tryb normalny
Tryb drzewa