• Forum
  • Szukaj
  • O nas
    • O nas
    • Użytkownicy
    • Ekipa forum
    • Wspomóż nas
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    • Kontakt
  • Poradniki
  • Rejestracja
  • Logowanie
  • Home
  • Members
  • Help
  • Search

WYNIKI KONKURSU NA SIMSONA ROKU 2025! (kliknij tutaj)

Simsony.info Forum o Simsonach Elektryka v
1 2 3 4 5 … 57 Dalej »
Jaka instalacja w moim S51 enduro 1990

Jaka instalacja w moim S51 enduro 1990

SKIRZAK Offline

Początkujący


Postów: 13
Reputacja: 0
#1
27.12.2025, 21:04 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27.12.2025, 21:59 przez SKIRZAK.)
Cześć, czy na podstawie fotek podzespołów ktoś będzie w stanie określić jaką instalację 12v posiadam, i który to będzie schemat w instrukcji napraw?  Po kilkunastu latach postanowiłem odrestaurować prezent komunijny i mam pewne dylematy w podłączeniu.

[Obrazek: IMG-20251227-191416.jpg] [Obrazek: IMG-20251227-191543.jpg] [Obrazek: IMG-20251227-191552.jpg] [Obrazek: IMG-20251227-191801.jpg] [Obrazek: IMG-20251227-191836.jpg] [Obrazek: IMG-20251227-191647.jpg] [Obrazek: IMG-20251227-191824.jpg] [Obrazek: IMG-20251227-194736.jpg] [Obrazek: IMG-20251227-194801.jpg]

Czy dobrze obstawiam, że będzie to ten schemat?
Mam żarówkę Halogenową, jednak posiadam licznik bez podświetlenia, reszta zdaje się pasować.

[Obrazek: IMG-20251227-205746.jpg]


Mentos95 Offline

Doświadczony


Postów: 230
Reputacja: 4
#2
27.12.2025, 22:58 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27.12.2025, 23:05 przez Mentos95.)
instalacja ELBA i EWR, taka była tylko w wersja z halogenem (bez halo była sama ELBA), fajne schematy sa na aplikacji na telefon SIMSON SCHALTPLAN
taki jak twoj bedzie jako s51/1 E E1, nie C bo tam obrotomierz jest.

[Obrazek: IMG-2054.jpg]

z ciekawości: jaki kolorek simsona? (też mam enduro z 90 roku)


Simson s51/1 enduro 1990 Szczerbol  
W uszach szum w oczach łzy A na liczniku 63
     
SKIRZAK Offline

Początkujący


Postów: 13
Reputacja: 0
#3
28.12.2025, 00:53 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.12.2025, 00:55 przez SKIRZAK.)
(27.12.2025, 22:58 )Mentos95 napisał(a): instalacja ELBA i EWR, taka była tylko w wersja z halogenem (bez halo była sama ELBA), fajne schematy sa na aplikacji na telefon SIMSON SCHALTPLAN
taki jak twoj bedzie jako s51/1 E E1, nie C bo tam obrotomierz jest.

[Obrazek: IMG-2054.jpg]

z ciekawości: jaki kolorek simsona? (też mam enduro z 90 roku)

Jasna zieleń 😁

[Obrazek: IMG-20251214-171838.jpg]


IFA_1988 Offline

Ekspert

Postów: 1,048
Reputacja: 56
#4
28.12.2025, 01:17 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.12.2025, 01:27 przez IFA_1988.)
Tak, schemat pasuje do tej wersji (S51/1 C1 i E, wersja ze światłami włączonymi cały czas, prędkościomierz z kontrolką ). Ten sam schemat na kolorowo:
https://cdn.akf-shop.de/media/circuit-di...51-1c1.pdf


SKIRZAK Offline

Początkujący


Postów: 13
Reputacja: 0
#5
28.12.2025, 01:50 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.12.2025, 02:23 przez SKIRZAK.)
Z tego co kojarzę z czasów młodości światła włączałem stacyjką, nie świeciły aię ciągiem, a prędkościomierz mam bez podświetlenia.

[Obrazek: IMG-20251227-192526.jpg] [Obrazek: Screenshot-20251228-004939-com-android-g...498972.jpg]

Zauważyłem, że w Elbie coś lata w środku, uruchomiłem kierunki działały, ale Elba wydawała dziwne dźwięki w trakcie przełączania kierunków, ale kierunki działały normalnie, po odchyleniu obudowy wypadł jakiś rezystor, więc raczej już będzie do zmiany. W związku z tym mam pytanie czy jest coś godnego polecenia na rynku, czy raczej DPR, MZA to będzie jedna półka?

[Obrazek: IMG-20251227-192300.jpg] [Obrazek: IMG-20251227-192247.jpg]

Z tej już chyba nic nie będzie, rozebrałem i widzę, że kondensator już bokiem też wyszedł

[Obrazek: IMG-20251228-012119.jpg]


Mentos95 Offline

Doświadczony


Postów: 230
Reputacja: 4
#6
28.12.2025, 12:53 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.12.2025, 13:04 przez Mentos95.)
prędkościomierz masz nie od niego bo powinieś mieć z czzarną tarczą i sklaowanmy do 100km/h, ELBY BROŃ BOŻĘ NIE ZAKŁADAJ NOWEJ,to syf, jak wyłączyusz stacyjke na wyższych obrotach to się spali
https://simsony.info/Thread-jak-zastapic...ze-skutera
poczytajm sobie jak ją zastąpić regulatorem z chińczyka, jest niezawodne, ja jescze tego nie skończyłem, ale działa wielu ludziom

licznik od wersji 3 biegowej

https://simsony.info/Thread-dzialanie-ewr
przyda też się do zrozumienia całości


Simson s51/1 enduro 1990 Szczerbol  
W uszach szum w oczach łzy A na liczniku 63
     
SKIRZAK Offline

Początkujący


Postów: 13
Reputacja: 0
#7
28.12.2025, 14:10
To może się skuszę na podjęcie próby naprawy tej starej Elby, po wylutowaniu kondensatora powinienem odczytać z niego dane 😁 narazie z napisów widocznych Tesla TF023 25V A5


Mentos95 Offline

Doświadczony


Postów: 230
Reputacja: 4
#8
28.12.2025, 14:45 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.12.2025, 14:46 przez Mentos95.)
no ja nie polecam gdyż stare też się paliły, lepiej zainwestuj zawrotne 25 Zł i załuż reguklator i przeryacz
https://allegro.pl/oferta/regulator-napi...5247350890
tylko zostaw EWR podłaczony wg opisu w tym podesłąnym temacie bo ci halogen spali

przerywacz musi być 2-pinowy


Simson s51/1 enduro 1990 Szczerbol  
W uszach szum w oczach łzy A na liczniku 63
     
SKIRZAK Offline

Początkujący


Postów: 13
Reputacja: 0
#9
29.12.2025, 12:18
Czyli polecasz żeby raczej ogarnąć temat z takim zestawem? Zostawiając EWR żeby ogaraniała napięcie na światło przednie

[Obrazek: Screenshot-20251229-111354-com-android-c...115498.jpg] [Obrazek: Screenshot-20251229-111451-com-android-c...691541.jpg]


Mentos95 Offline

Doświadczony


Postów: 230
Reputacja: 4
#10
29.12.2025, 16:28 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 29.12.2025, 17:01 przez Mentos95.)
jak jest regullator 12v i przerywacz 12v 2 pin to jest dobry zestaw, tych regulator jest pełno wszystkie takie same, ograniczają napięcie do ok14v (bezpieczne napięcie), z tego co wiem to działa to że jak na aku jest mniejsze napięcie niż na wyjściu z regulatora to ładuje mocno, im bliższe są napięcia aku i tego z regulatora ładuje coraz słabiej, a jak się zrówna to "naturalnie" przestaje i podtrzymuje napięcie na aku, jeżeli się nie mylę to jest to działą to na zasadzie prawa Ohma

wg poniższego schematu na jeden z pinów podłączsz kabel który był na elbie na styku 49a, a drugi podłączasz do zasilania

[Obrazek: schemat-kierunk-w.jpg]

pamiętaj że jak EWR będzie ci służył jedynie do świateł to ich już nie tykasz bo one mają swoją cewkę z którą rozprawia się EWR od którego odpinasz przewody mające być z połączone z naszymi modyfikacjami, tak więc sprawę świateł masz rozwiązaną.

dla swiateł wyjścia 59, 31c i 31 w EWR muszą być podłączone


Simson s51/1 enduro 1990 Szczerbol  
W uszach szum w oczach łzy A na liczniku 63
     



  • Pokaż wersję do druku
  • Subskrybuj ten wątek


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Instalacja S51/S1 daro459 6 2,837 03.07.2022, 15:37
Ostatni post: daro459
  Instalacja elektryczna dasiu66 1 1,378 20.02.2022, 21:14
Ostatni post: IFA_1988
  instalacja ETZ 150 stacyjka bombelm7 9 2,830 03.02.2022, 19:21
Ostatni post: bombelm7
  Nietypowa instalacja - jak podłączyć światła xRyderx 11 5,736 27.10.2019, 16:53
Ostatni post: xRyderx
  Instalacja 6V->12V + regulator od chińskiego skutera Zhyleta-13 7 10,618 04.07.2019, 00:08
Ostatni post: IFA_1988

D&D by MyBB © 2009–2026 Simsony.info

Tryb normalny
Tryb drzewa