• Forum
  • Szukaj
  • O nas
    • O nas
    • Użytkownicy
    • Ekipa forum
    • Wspomóż nas
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    • Kontakt
  • Poradniki
  • Rejestracja
  • Logowanie
  • Home
  • Members
  • Help
  • Search

WYNIKI KONKURSU NA SIMSONA ROKU 2025! (kliknij tutaj)

Simsony.info Forum o Simsonach Dyskusje v
« Wstecz 1 2 3 4 5 … 221 Dalej »
Jakie paliwo do simka 95 czy 98?

Jakie paliwo do simka 95 czy 98?

romek Offline

Wprawiony


Postów: 83
Reputacja: 0
#1
28.09.2025, 04:49
Jakie paliwo lejecie do simka: 95 czy 98? Ja zawsze lałem 95, ale na zimę, gdy paliwo stoi w baku parę m-cy może lepsze będzie 98, które ma mniej alkoholu więc mniejsze ryzyko korozji? Co myślicie? I czy używacie stabilizatora paliwa?


Mentos95 Offline

Doświadczony


Postów: 230
Reputacja: 4
#2
28.09.2025, 13:49
dla silnikow po przerobkach to 98, dla zwykłych to sprzeczne bo w 98 wiecej oktanów a w 95 dwa razy wiecej etanolu niż w 98, wiec sam stwierdz co bardziej zużywa silnik, po prostu raz zalej to raz to i popownaj sobie osiagi, wiadomo wiecej etanolu nisczy bardziej wężyki, choc siilnik simsona był konstruowany do paliwa zmniejsza iloscia oktanów, ja leje 95 i i uważam że róznica jest mała (cylek 50cc), i tak w benzynie jest całą tablica mendelejewa wiec troche etanulu raczej nie zaszkodzi


Simson s51/1 enduro 1990 Szczerbol  
W uszach szum w oczach łzy A na liczniku 63
     
twojstara1 Offline

Mentor


Postów: 1,845
Reputacja: 37
#3
28.09.2025, 16:52
Niema różnicy czy wlejesz 95 czy 98.
Zbiornik jeśli będzie zalany do pełna nie powinien rdzewieć.
Jedyna różnica pomiędzy 95 a 98 polega na tym że w 98 możesz mieć wyższy stopień sprężania zanim dojdzie do samozapłonu mieszanki.


Paul S. Offline

Zaawansowany


Postów: 498
Reputacja: 15
#4
02.12.2025, 23:02
Sorry za odkop, ale zauważyłem pewną zależność pomiędzy benzyną 95 a 98.
Jako , że benzyna 95 w dzisiejszych czasach na większości albo nawet wszystkich stacjach benzynowych oznaczona jest jako E10.
(Benzyna 98 jest oznaczona tak jak inne zwyczajne benzyny wcześniej E5.)
Benzyna E10 posiada wiele dodatków Bio paliw w sobie. Problem pojawia się w szczególności jeżeli pojazd stoi dłuższy czas nieużywany kilka tygodni. Na podstawie właśnie simsona i kilku innych sprzętów ogrodowych mogę stwierdzić, że E10 zostawia osad w gaźniku oraz zasyfia dysze. Niewiem do końca czym to może być spowodowane - prawdopodobnie Bio dodatki rozkładają się w jakimś stopniu.
Natomiast co do benzyny 98 (E5) nie zaobserwowałem tego problemu ,gaźniki pozostały czyste nawet po dłuższym postoju.


Goodnight Offline

Ekspert

Postów: 733
Reputacja: 37
#5
03.12.2025, 00:59
Jeśli chodzi o parametry paliwa, to 95 E10 zawiera więcej etanolu dzięki czemu zapala się szybciej, przez co daje minimalnie więcej mocy, coś jak przyspieszony zapłon.
Paliwa 98 i 100 zapalają się później więc na takim samym ustawieniu zapłonu jak przy 95, będą miały minimalnie mniej mocy, przy czym będą mogły wejść na trochę wyższe obroty, coś jak opóźniony zapłon.
Jak paliwo wybucha wcześniej to z większą siłą uderza w tłok, a jak później to robi wyższą temperaturę spalin i minimalnie podnosi obroty.


Lista części silnika 110 cm³
twojstara1 Offline

Mentor


Postów: 1,845
Reputacja: 37
#6
03.12.2025, 16:41
Odniosę się do tego co napisał Paul S.
Benzyna 95 E10
Mój motocykl 1cylinder 650cm3 gaźnik kehini. Stał 11 miesięcy z otwartym kranikiem. Odpalił od strzała.
Samochód na wtrysku stał 13 Miesięcy odpalił od strzała.
Simson na nowym gaźniku zt tuning po 1 miesiącu na otwartym Kraniku zaczął popuszczać.

W Brazylii można tankować czysty spirytus na stacjach i samochody na tym jeżdżą.
W Szwecji kolega też zalał coś dziwnego do zbiornika. Zalatywało alkoholem i było przezroczyste.
Ekspedientka 3 razy się pytała czy to na pewno dobre paliwo do jego motocykla.
Motocykl normalnie na tym jeździł.


Goodnight Offline

Ekspert

Postów: 733
Reputacja: 37
#7
03.12.2025, 18:45
Jest jeszcze jedna ciekawostka z paliwem. Jeżeli zwiększymy ilość oleju w mieszance np z 1:50 na 1:35 albo 1:25, to zwiększymy nieznacznie moc.
Dzieje się tak dlatego, ponieważ paliwo się spala i daje moc, a olej nie. Jeżeli jest mniej paliwa to mieszanka jest bardziej uboga i jesteśmy bliżej spalania stukowego.
Jak wiadomo silnik dwusuwowy ma najwięcej mocy właśnie na granicy spalania stukowego.
Efekt jest taki, że jedziemy na ubogiej mieszance, mamy więcej mocy, lepsze smarowanie i lepsze chłodzenie.
Więcej dobrego oleju znaczy lepiej, dlatego na wyścigach mieszanka jest zazwyczaj 1:30

Bez kombinacji z zapłonem najlepszy efekt da paliwo 95 E10 i dobry olej w mieszance 1:30-35


Lista części silnika 110 cm³



  • Pokaż wersję do druku
  • Subskrybuj ten wątek


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Nowe paliwo E10, czy dobre dla starszych motorowerów? Kacper.Ppppp 8 3,127 16.12.2023, 03:23
Ostatni post: jaro5
  Jaki akumulator do simka 6v? Wiktor98 2 2,826 23.03.2020, 09:49
Ostatni post: Wiktor98
Wink Jakiego mam Simka?..... miro 8 3,684 07.08.2016, 18:45
Ostatni post: arturwietnam
  Parę pytań odnośnie simka Thunderbird 6 3,777 05.08.2015, 16:31
Ostatni post: arnold
  Wybór simka ;) lukardo123 26 6,768 03.05.2015, 20:08
Ostatni post: lukardo123

D&D by MyBB © 2009–2026 Simsony.info

Tryb normalny
Tryb drzewa