• Forum
  • Szukaj
  • O nas
    • O nas
    • Użytkownicy
    • Ekipa forum
    • Wspomóż nas
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    • Kontakt
  • Poradniki
  • Rejestracja
  • Logowanie
  • Home
  • Members
  • Help
  • Search

WYNIKI KONKURSU NA SIMSONA ROKU 2025! (kliknij tutaj)

Simsony.info Pojazdy użytkowników S50, S51, S53, S70 v
« Wstecz 1 2 3 4 5 … 28 Dalej »
SIMSON S51 Elektronic 1983 Renowacja

SIMSON S51 Elektronic 1983 Renowacja

Strony (3): 1 2 3 Dalej »
kibicowski Offline

Wtajemniczony


Postów: 23
Reputacja: 0
#1
18.08.2024, 11:50
Witam Serdecznie,

Kupiłem Simsonka s51 w celu renowacji i wsadzenia do niego silnika 85cm3. Taki był plan ale podczas demontażu okazało się, że prawie wszystko jest w nim oryginalne. Wymieniana była góra silnika i sprzęgło. Gdy rozebrałem cały silnik okazało się że WSZYSTKIE łożyska są DDR.
Dlatego postanowiłem przywrócić do stanu jak najbardziej oryginalnego. 

Równolegle zbuduję drugi silnik 85 z przeznaczeniem na wsadzenie go do drugiego Simsona (którego jeszcze nie mam Smile ..... a propos może ktoś tu ma Simka do remontu i zechciałby sprzedać .... warunek możliwość zarejestrowania na białe blachy) No ale to jest materiał na nowy wątek.

Wracając do tematu. Simson po zakupie wyglądał tak:
 [Obrazek: 20240512-123354.jpg]

następnie został rozebrany i elementy ramy zostały oddane do sprawdzonego zakładu do piaskowania i malowania proszkowego. 
potem silnik został rozebrany i tak jak pisałem wszystkie łożyska są DDR!
[Obrazek: 20240814-140237.jpg] [Obrazek: 20240814-140506.jpg] [Obrazek: 20240814-140600.jpg] [Obrazek: 20240814-140903.jpg] [Obrazek: 20240814-141139.jpg]

dodatkowo okazało się że w silniku zamiast oleju było Cappuccino co było skutkiem dostania się wody poprzez nieszczelny oring dźwigni sprzęgła. Na szczęście wewnętrzne części w silniku nie były skorodowane.
[Obrazek: Beznazwy-15.jpg] [Obrazek: Beznazwy-7.jpg]

Skrzynia biegów bardzo luźna i nie jestem pewien czy to kwestia wyrobionego wałka zdawczego czy i wałka i kół zębatych. Zakupiłem nowy wałek i zobaczę jak będzie to wyglądać po złozeniu i dystansowaniu.
[Obrazek: 20240813-214834.jpg]

Kartery rozebrane całkowicie gotowe do szkiełkowania
[Obrazek: 20240817-111410.jpg] [Obrazek: 20240817-111417.jpg] [Obrazek: 20240817-132551.jpg]

będę przekazywał postępy przy budowie no i oczywiście wszelkie uwagi kolegów mile widziane

zdrówka!


Goodnight Offline

Ekspert

Postów: 733
Reputacja: 37
#2
18.08.2024, 12:55
Nie szkiełkuj aluminium, to wygląda tandetnie jakbyś pomalował jakąś farbą do malowania płotów.

Lekka polerka ręczna, nie na lustro a najlepiej polerka wibracyjna.
Żeby to wyglądało na nowe i naturalne a nie jak polskie pato remonty wszystkich klasyków ze szkiełkowanymi silnikami.


Lista części silnika 110 cm³
twojstara1 Offline

Mentor


Postów: 1,845
Reputacja: 37
#3
18.08.2024, 13:13
Patoremonty:-)
Też nie rozumiem mody odnośnie szkiełkowania silników. Ale kto co lubi.
Ps. Kolego kibicowski ty już nie pisałeś niedawno podobny post?


kibicowski Offline

Wtajemniczony


Postów: 23
Reputacja: 0
#4
18.08.2024, 16:06 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18.08.2024, 16:19 przez kibicowski.)
(18.08.2024, 12:55 )Goodnight napisał(a): Nie szkiełkuj aluminium, to wygląda tandetnie jakbyś pomalował jakąś farbą do malowania płotów.

Lekka polerka ręczna, nie na lustro a najlepiej polerka wibracyjna.
Żeby to wyglądało na nowe i naturalne a nie jak polskie pato remonty wszystkich klasyków ze szkiełkowanymi silnikami.

Widzisz kolego szkiełkowanie szkiełowaniu nierówne. Większość firm zajmujących się szkiełkowaniem robi to niewłaściwie. Z przyczyn ekonomicznych robią to grubym ziarnem bo tak jest poprostu łatwiej. Grube ziarno z powodu swojej masy bardzo szybko usuwa brud i przebarwienia i chwila moment element wyszkiełkowany. Wiem doskonale co masz na myśli mówiąc o "pato remontach" też nie mogę na patrzeć gdy widzę na giełdach wyszkiełkowane przez nich elementy. Dramat. Uwierz mi, że próbowałem wielu metod aby aluminium wyglądało jak najbardziej naturalnie. Nigdy nie udało mi się uzyskać idealnego efektu fabrycznej powierzchni. Najbliżej do tego efektu jest wtedy gdy wyszkiełkuję element szkiełkiem o ziarnie 70 mikronów. Ale jest coś za coś. Efekt jest zadowalający ale szkiełkowanie elementu tak drobnym ziarnem jest żmudne i zajmuje dużo czasu. Ziarno jest lekkie i dużo gorzej usuwa przebarwienia i zabrydzenia. Mi jednak zależy na efekcie końcowym dlatego kupiłem sobie kabinę do piaskowania i robię to samemu. Zobacz poniżej efekt mojej pracy i oceń czy aluminium wygląda naturalnie czy raczej jak pato renowacja?
[Obrazek: 20231005-084021.jpg] [Obrazek: 20231005-084156.jpg] [Obrazek: 20240725-120239.jpg] [Obrazek: 20240725-120254.jpg] [Obrazek: 20240725-120442.jpg] [Obrazek: DSC-2346.jpg] [Obrazek: 20240503-124517.jpg]

(18.08.2024, 13:13 )twojstara1 napisał(a): Patoremonty:-)
Też nie rozumiem mody odnośnie szkiełkowania silników. Ale kto co lubi.


To co napisałem wyżej. Ludzie nie zaznajomieni z techniką szkiełkowania nie zdają sobie zupełnie sprawy z tego jak różną można otrzymać powierzchnię w zależności od grubości ziarna. A dostępnych gradacji jest wiele np.:

wielkości granulometryczne i efekt końcowy:
40-70 µm  =  (0,04-0,07 mm)  powierzchnia matowa najdelikatniejsze
70-110 µm  =  (0,07-0,11 mm)  powierzchnia matowa
90-150 µm  =  (0,09-0,15 mm) powierzchnia matowa
100-200 µm  =  (0,10-0,20 mm)  powierzchnia pół matowa
150-250 µm  =  (0,15-0,25 mm) powierzchnia pół matowa
200-300 µm  =  (0,20-0,30 mm)  powierzchnia połysk
300-400 µm  =  (0,30-0,40 mm) powierzchnia połysk

Większość firm szkiełkuje grubym ziarnem z przyczyn ekonomicznych ale niestety elementy świecą się wtedy nienaturalnie a w niektórych skrajnych przypadkach wręcz widać, że faktura powierzchni jest porowata! (od grubych i stosunkowo cieżkich kulek) To jest w moim pojęciu pato szkiełkowanie.

(18.08.2024, 13:13 )twojstara1 napisał(a): Ps. Kolego kibicowski ty już nie pisałeś niedawno podobny post?

Tak ale uznałem że rozpocznę wątek o renowacji mojego simsonka we właściwym miejscu. Tam to głównie pytałem o zapłon elektroniczny a tu chciałbym się dzielić z wami postępami w renowacji tego konkretnego Simsonka. Jeśli to koledze przeszkadza mogę oczywiście usunąć wątek.


twojstara1 Offline

Mentor


Postów: 1,845
Reputacja: 37
#5
18.08.2024, 17:16
Nie nie usuwaj wątku, pisz jak najwięcej.


BoBxKarol Offline

Zaawansowany


Postów: 495
Reputacja: 11
#6
18.08.2024, 18:39
Mi też bardziej podoba się polerka, niestety też jest żmudna i wymaga od czasu do czasu ponownego przepolerowania. Oczywiście rób po swojemu, to twój simsinek. Jak kolega wyżej, pisz jak najwięcej, przyjemnie się czyta twoje posty Smile


S53 60/4
S51 80/5/3M Barikit & Koso
Goodnight Offline

Ekspert

Postów: 733
Reputacja: 37
#7
18.08.2024, 22:51
Jest lepiej, niektóre elementy troche podobne do wibracyjnej. Ja nie mogłem na te szkiełkowane elementy patrzeć, chociaż były zrobione dość ładnie na satynowo.
Wszystko kupiłem nowe, golenie IFA z Tajwanu wyglądają jak dzieło sztuki, tak samo piasty kół Venandi.
Polerki na lustro nie lubię bo to znowu wygląda jak skrajnie zużyte, wszystkie krawędzie zaokrąglone, wszystko wytarte jak krawędzie schodów w startej podstawówce.


Lista części silnika 110 cm³
kibicowski Offline

Wtajemniczony


Postów: 23
Reputacja: 0
#8
19.08.2024, 10:27
(18.08.2024, 22:51 )Goodnight napisał(a): Jest lepiej, niektóre elementy troche podobne do wibracyjnej.

Wrzuć jakieś zdjęcia elementów aluminowych odnowionych metodą o której piszesz tj. wibracyjną.


(18.08.2024, 22:51 )Goodnight napisał(a): Wszystko kupiłem nowe, golenie IFA z Tajwanu wyglądają jak dzieło sztuki, tak samo piasty kół Venandi.

Możesz zapodać link do takich goleni IFA bo nie mogę znaleźć. Jedynie co widzę to DPR robione na CNC, zupełnie nie wyglądają jak oryginalne.

Widzisz urodziła mi się koncepcja zrobienia dwóch Simsonków. Ten w tym wątku robię na oryginał. Wszystkie śrubki eski pójdą do szkiełkowania i ocynku. Chcę żeby ten simsonek wyglądał tak jak wtedy kiedy wyjechał z Polmozbytu. Drugi będzie Tuningowany ile wlezie Smile


(18.08.2024, 22:51 )Goodnight napisał(a): Polerki na lustro nie lubię bo to znowu wygląda jak skrajnie zużyte, wszystkie krawędzie zaokrąglone, wszystko wytarte jak krawędzie schodów w startej podstawówce.

No ja preferuję renowacje na oryginał. Bez jakichkolwiek wydziwnień. Dlatego polerka na lustro odpada.


Goodnight Offline

Ekspert

Postów: 733
Reputacja: 37
#9
19.08.2024, 15:51 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19.08.2024, 15:54 przez Goodnight.)
To jest polerka wibracyjna w wykonaniu MZA, też wielkością i typem kulek można robić różne efekty.

[Obrazek: 20210826-170817.jpg] [Obrazek: 20210828-165913.jpg]

Powierzchnia wychodzi bardzo równomierna a element wygląda jak nowy.
Wiadomo z czasem matowieje, ciemnieje jak każde alu.

Wibracyjnie poleruje się tryby i elementy skrzyni biegów na lustro.

Golenie IFA są na CNC możliwe, że JM nazywa je DPR niemniej elekt jest piorunujący przez pierwszy rok, później wiadomo zaczynają wyglądać jak org.

[Obrazek: 20210826-222645.jpg] [Obrazek: 20210903-161250.jpg]


Lista części silnika 110 cm³
kibicowski Offline

Wtajemniczony


Postów: 23
Reputacja: 0
#10
20.08.2024, 11:30 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20.08.2024, 11:35 przez kibicowski.)
(19.08.2024, 15:51 )Goodnight napisał(a): To jest polerka wibracyjna w wykonaniu MZA, też wielkością i typem kulek można robić różne efekty.

[Obrazek: 20210826-170817.jpg] 

Pokazany przez ciebie przykład daje do myślenia bo dotarło do mnie właśnie, że każdy ma w głowie inny obraz nowego aluminium. Czyli proporcji odcienia szarości i intensywności połysku. W podanym przez ciebie przykładzie jak na mój „obraz w głowie” element jest nieco za ciemny i ma zbyt duży połysk. U mnie podstawą jest jasny kolor bo to właśnie powolne utlenianie aluminium powoduje, że kolor staje się coraz ciemniejszy. Połysk powinien być minimalny. Coś między matem a satyną.

Druga sprawa to różne stopy i techniki odlewu aluminium, które rzutują na kolor i połysk.

Przykład:

Tak wygląda nowy odlew karterów:
[Obrazek: 20240820-103511.jpg] 

A tak nowy odlew cylindra:
[Obrazek: 20240820-103729.jpg]

W obu przypadkach kolor jest jasny a różnią się diametralnie połyskiem.

Być może tak jak powiedziałeś dzięki polerowaniu wibracyjnemu można osiągnąć najlepszy efekt ale przeszukując internet nie znalazłem filmów czy zdjęć elementów aluminiowych odnowionych "na nowe aluminium" tą metodą. Raczej same przykłady polerki na lustro.

Reasumując gdy robię renowację motorka to dążę do tego aby element aluminiowy swoim wyglądem jak najbardziej przypominał naturalnie nowe aluminium. Ideału nie umiem osiągnąć ale opracowałem metody gdzie ten efekt jakoś mnie zadowala.

Tu karter odnowiony moją metodą:
[Obrazek: 20240820-103601.jpg] [Obrazek: 20240820-103620.jpg]

Być może połysk powinien być odrobinę większy i nawet korzystając z twojej sugestii próbowałem dziś lekko przepolerować fragment wyszkiełkowanej powierzchni ale efekt był daleki od zadowalającego. Raczej tylko pogorszyłem Wink 


Ogólnie sprawa odnawiania aluminium to bardzo ciekawe zagadnienie. Powiedziałbym nawet, że kluczowe w kontekście odnawiania motorka "na oryginał" bo nieco łatwiej odtworzyć powierzchnie lakierowane, cynkowane czy chromowane. 

Dziękuję, że dzielicie się tu swoimi doświadczeniami bo być może każdy coś z tego wyniesie z korzyścią dla naszych motorków Smile 


Goodnight Offline

Ekspert

Postów: 733
Reputacja: 37
#11
20.08.2024, 13:36 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20.08.2024, 13:36 przez Goodnight.)
To jest motor nowy po 35 latach.
Golenie nadal są fabrycznie błyszczące bez polerowania przez tyle lat.
Obejma błotnika i piasta koła są już ciemne.

[Obrazek: IMG-2268.jpg] [Obrazek: IMG-2254.jpg]

To co pokazujesz na karterach powierzchnię ma ok ale dla mnie jest za jasne w odcieniu i ogólnie szkiełkowanie kojarzy mi się z farbą srebrzanką


Lista części silnika 110 cm³
kibicowski Offline

Wtajemniczony


Postów: 23
Reputacja: 0
#12
20.08.2024, 14:13
(20.08.2024, 13:36 )Goodnight napisał(a): To jest motor nowy po 35 latach.
Golenie nadal są fabrycznie błyszczące bez polerowania przez tyle lat.
Obejma błotnika i piasta koła są już ciemne.

Golenie wyglądają jakby były po polerce fabrycznej albo wręcz były lakierowane. Tam nie ma na nich lakieru bezbarwnego ?  No na pewno nie jest czysty odlew tylko powierzchnia była obrabiana.
Natomiast prawdziwy proces starzenia się odlewu z aluminium widać moim zdaniem na obejmach.

(20.08.2024, 13:36 )Goodnight napisał(a): To co pokazujesz na karterach powierzchnię ma ok ale dla mnie jest za jasne w odcieniu i ogólnie szkiełkowanie kojarzy mi się z farbą srebrzanką

Dlatego właśnie cenna jest taka dyskusja bo z jednej strony dobre przykłady szkiełkowania mogą zmienić nieco twoje postrzeganie tej techniki a z drugiej wpłynęła na mnie na tyle, że patrzyłem już ile na aliexpres kosztują polerki wibracyjne Wink

Może ktoś inny ma jeszcze jakieś doświadczenia w tym temacie i mógłby się włączyć do dyskusji ? Bo póki co skupiliśmy się tu tylko na mechanicznych technikach czyszczenia aluminium a całkiem pominęliśmy technikę czyszczenia chemicznego.


twojstara1 Offline

Mentor


Postów: 1,845
Reputacja: 37
#13
20.08.2024, 14:38
Ja preferuję jeśli już to szlifierkę kątową pastę do aluminium i polerowanie tak aby nalot na stali i aluminium zszedł ale nie na lustro. Pasta tempo też jest spoko.


Ps. Dla mnie wygląd pojazdu nie jest w ogóle istotny jego czystość itp. ważna jest sprawność mechaniczna.
Więc Simsona myje średnio co 5-6tys km i to jest maks co robię dla jego wyglądu.
To i tak częściej niż moje soft enduro które służy mi
Do jazdy w terenie i na dalsze wycieczki bo tego to czasem i raz w roku czyli po 20tys km dopiero myłem.
Tak samo z samochodem, jaki jest sens mycia samochodu gdy codziennie jeździsz po drogach nie utwardzonych?


Goodnight Offline

Ekspert

Postów: 733
Reputacja: 37
#14
20.08.2024, 15:00 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21.08.2024, 16:10 przez Goodnight.)
Golenie fabrycznie były obrabiane, nie był to goły odlew.

[Obrazek: 29.jpg] [Obrazek: 10.jpg] [Obrazek: 23.jpg]

A tu kwintesencja ręcznego polerowania, nawet gniazda łożysk są wypolerowane.

[Obrazek: 415764845-183356034868735-9067936947521336004-n.jpg]


Lista części silnika 110 cm³
kibicowski Offline

Wtajemniczony


Postów: 23
Reputacja: 0
#15
21.08.2024, 16:37 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21.08.2024, 16:50 przez kibicowski.)
(20.08.2024, 14:38 )twojstara1 napisał(a): Ja preferuję jeśli już to szlifierkę kątową pastę do aluminium i polerowanie tak aby nalot na stali i aluminium zszedł ale nie na lustro. Pasta tempo też jest spoko.


Ps. Dla mnie wygląd pojazdu nie jest w ogóle istotny jego czystość itp. ważna jest sprawność mechaniczna.
Więc Simsona myje średnio co 5-6tys km i to jest maks co robię dla jego wyglądu.
To i tak częściej niż moje soft enduro które służy mi
Do jazdy w terenie i na dalsze wycieczki bo tego to czasem i raz w roku czyli po 20tys km dopiero myłem.
Tak samo z samochodem, jaki jest sens mycia samochodu gdy codziennie jeździsz po drogach nie utwardzonych?

A ja szanuję również i takie podejście w sensie "nie jest zbyt istotne jak wygląda, ważne aby wszystko było sprawne i dobrze jeździło". Oczywiście ja mam diametralnie inne podejście bo dla mnie bardzo ważna jest estetyka. Ale nie jeżdżę dużo moimi motorkami za to lubię sobie je poczyścić a potem się pogapić z piwkiem w ręku.  piwo

(20.08.2024, 15:00 )Goodnight napisał(a): A tu kwintesencja ręcznego polerowania, nawet gniazda łożysk są wypolerowane.

[Obrazek: 415764845-183356034868735-9067936947521336004-n.jpg]

Matko, co ludzie potrafią odwalić  Crying

No dobra wracamy do meritum wątka Wink

Tak jak mówiłem wyjęta skrzynia była bardzo luźna.
wałek zdawczy strasznie wyrobiony więc zakupiłem nowy. Koła zębate nie były zużyte
[Obrazek: 20240819-132740.jpg]

Skrzynia została wstępnie zdystansowana ale wtedy okazało się, że na podkładkach dystansowych które były założone na skrzyni luz wzdłużny był za duży ok. 0,8mm. Zakupiłem więc grubsze podkładki dystansowe i na nich złożyłem skrzynię. Luz 0,3mm 
[Obrazek: 20240821-141412.jpg]

No i finalnie złożona skrzynia. Wszystko chodzi bardzo dobrze.
[Obrazek: 20240821-150245.jpg]



Strony (3): 1 2 3 Dalej »


  • Pokaż wersję do druku
  • Subskrybuj ten wątek


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Simson S51 1983 lepich 1 255 22.03.2025, 18:00
Ostatni post: ChudyGarage
  Simson S51B 1983 lepich 4 439 09.01.2025, 21:08
Ostatni post: JakCieHapsne
  Simson S51 1983 SzczupaK 3 2,556 04.11.2020, 21:22
Ostatni post: grzesio511
  Simson S51 86' By Michax (Renowacja szrota) Michax 27 10,308 05.08.2018, 23:56
Ostatni post: Paul S.
  Simson S51 Enduro DDR-Renowacja by Robigtaa robigtaa 136 31,102 10.05.2018, 11:51
Ostatni post: Michax

D&D by MyBB © 2009–2026 Simsony.info

Tryb normalny
Tryb drzewa